ליאור שורצמן, מייסדת תכנית חינוכית "קשת"

ליאור שורצמן היא אשת חינוך ומומחית גיל רך, מוסמכת תואר שני (M.A) לייעוץ חינוכי.  עוסקת בייעוץ חינוכי בגני ילדים ומלווה צוותים חינוכיים בעבודה על שכלול השפה הרגשית בגן, שכלול כישורים רגשיים וקשרים חברתיים ליצירת אקלים גן מיטבי. מייסדת ובעלים של תכנית "קשת – למידה מבוססת רגש", המנהלת המקצועית של כל התוכניות החינוכיות.

מוסמכת תוכנית "לומדים לחיות יחד: מניעת אלימות במסגרות לגיל הרך" מטעם האוניברסיטה העברית, שמטרתה לספק ידע וכלים כיצד לנצל את השהות בגן ובמעון לטיפוח של יכולות רגשיות וחברתיות חשובות.

תוכנית "קשת" מאושרת משרד החינוך. התוכנית מתמקדת בשכלול השפה הרגשית ובחיזוק המיומנויות החברתיות, הרגשיות וההתנהגותיות בקרב קבוצת השווים במסגרת החינוכית. התוכנית תתן דגש על שלל מרכיבי היכולות הרגשיות-חברתיות: אמפתיה, יכולת הצטרפות למשחק/שיחה, הבנת זיהוי ושיום רגשות. מוקד נוסף בתוכנית הינו מתן כלים לצד ליווי והנחייה של הצוות החינוכי להתערבות במסגרת החינוכית, במטרה לקדם אקלים חברתי מיטבי.

בנימה אישית …

"מגיל צעיר ידעתי שהייעוד שלי קשור בעבודה עם ילדים. כדור שלישי לנשות חינוך, העבודה במסגרות חינוכיות הייתה טבעית עבורי ומגיל צעיר עבדתי במסגרות חינוכיות פורמאליות וא-פורמאליות. במסגרת התעניינותי בפסיכולוגית הילד, העמקתי אל עבר לימודי הייעוץ החינוכי לגיל הרך (MA). עולמו הפנימי של הילד הוא מבחינתי האוצר הגלום ביותר, נפש חופשיה ונקייה עכבות ומעצורים. אין דבר המוחזק בפנים, הטוב והרע. התפרצות סערה תוכל להפוך בין רגע לגל של צחוק ושמחה עד לב שמיים. כאשת חינוך אני מתייחסת לכל ילד כפרח הדורש את ההשקיה המתאימה לו בהתאם לצרכיו הייחודיים, בתוספת סבלנות-גבולות-ואהבה, שיוכל לפרוח במלוא הדרו. העבודה החינוכית עם ילדים ממלאת את נפשי בשמחה ומזכירה לי תמיד – לחיות את הרגע, להיות נאמנה לעצמי ולבחור במשחק, בהנאה… וכך בעצם, לבחור בחיים עצמם"